charnico بازار میلیون خودرو 15میلیون خودرو دست دوم

charnico: بازار میلیون خودرو 15میلیون خودرو دست دوم

گت بلاگز اقتصادی بازاری که به حیاط خلوت تولیدات خارجی تبدیل شده است است ، بیداد گرانی در بازار البسه و پوشاک کودک

یکی از بازارهای گران کشور به البسه و پوشاک کودک و فرزند معطوف می شود،عرصه ای که متاسفانه به یکی از معضلات جدیِ بسیاری از خانوارهای صاحب نوزاد و کودک مُبَدَل

بازاری که به حیاط خلوت تولیدات خارجی تبدیل شده است است ، بیداد گرانی در بازار البسه و پوشاک کودک

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوانتهیه مایحتاج و نیازهای کودک جهت هر پدر و مادری نه تنها یک امر مهم،بلکه موضوعی اجتناب ناپذیر محسوب می شود که حتی المقدور تلاش می شود بنابر بضاعت و توانمندی که والدین از آن برخوردارند،به عالی ترین نحو ممکن محقق شود.

عبارات مهم : بازار
شاید همین حس عاطفی سرشار،عامل مهم بعضی سوءاستفاده ها در بازار البسه و پوشاک کودک محسوب می شود و به تعبیری می توان آن را بستر ساز سودجویی عده ای از افراد و گروه های فعال در این بازار قلمداد نمود.

باید با صراحت به این واقعیت اشاره داشت که بازار لباس کودک،پا را فراتر از قیمت تمام شده است گذاشته و به نوعی با سوء استفاده از احساسات والدین،کیسه ای گشاد جهت آنها می دوزد.

با یک بررسی میدانی در بازار مد و لباس کودک در پاساژها،فروشگاه ها و مراکز خرید بزرگ کلانشهرها،با ژورنال های رنگارنگ،متنوع و متعدد تولید کنندگان خارجی مواجه می شویم که در بازار کشور عزیزمان ایران می تازند و چه سودهای کلانی که به جیب می زنند.

ظرفیت های مغفول مانده بازار جالب لباس کودک

ساسان کاظمینی،یکی از فعالان عرصه تولید لباس کودک در استان تهران،در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به ضرورت توجه مضاعف به ظرفیت های بالقوه موجود در حوزه لباس و پوشاک کودک در کشور گفت:اساسا صنعت پوشاک یکی از بسترهای بسیار مناسب جهت توسعه وقت های شغلی محسوب می شود،اما متاسفانه در طول سال های گذشته به نحو شایسته و مطلوبی از این حوزه بهره مندی نشده است.

وی افزود:صنعت نساجی در کشور ایران،در زمره فعالیت های نسبتا قدیمی است که به علت عدم برنامه ریزی مناسب،اصولی و قاعده مند با چالش های بسیاری مواجه است.

کاظمینی عنوان کرد:آن زمانی که عرصه نساجی در کشور فعال بود،کشوری همچون ترکیه از این نام و آوازه فعلی برخوردار نبود،اما با حمایت مضاعف دولت و برنامه ریزی مناسب،توانست به پیشرفت های قابل توجهی در این عرصه نائل شود و متاسفانه نساجی ما نه تنها همگام با پیشرفت های روز،پیش نرفت،بلکه به تناسب ظرفیت های موجود وقت خود،به نوعی دچار عقب گرد نیز شده است است.

وی افزود:شاید این سئوال به ذهن متبادر شود که اساسا آیا در عنوان لباس و پوشاک کودک،از صنعت نساجی یاد می شود و در پاسخ باید گفت،صنعت نساجی و عرصه پوشاک و البسه جزء لاینفک از یکدیگر محسوب می شوند که از رابطه تنگاتنگی با یکدیگر برخوردارند.

کاظمینی عنوان کرد:متاسفانه در طول سالیان گذشته در عرصه نساجی مد،پوشاک و البسه با نارسایی های بسیاری مواجه شده است ایم که اثرات و پیامدهای منفی آن بر ابعاد گوناگون تولید پوشاک فرزند گانه و بزرگسال سایه افکنده است.

این فعال حوزه تولید البسه کودک،گفت:در شرایطی که می توان با حمایت از واحدهای تولید پوشاک کودک اشتغالزایی قابل توجهی را در این عرصه ایجاد کرد،اما متاسفانه همچون بسیاری از حوزه ها و بخش های دیگر، واردات بی رویه بازار اشاره شده است را تحت الشعاع قرار داده است.

واردات بی رویه البسه کودک،تهدیدی جدی در دو عرصه اقتصاد و فرهنگ محسوب می شود

ناهید وکیلی،یکی از فعالان اسبق تولید لباس و پوشاک فرزند گانه در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به لزوم حمایت مضاعف دولت و دستگاه های ذیربط از واحدهای تولیدی لباس و پوشاک (اعم از بزرگسال و فرزند گانه) گفت:متاسفانه به علت کم توجهی به حوزه مذکور،استعدادهای موجود در کشور،انگیزه ای جهت شکوفایی ندارند.

وی افزود:نتیجه این نارسایی به واردات بی رویه البسه و پوشاک منتهی شده است و به نوعی بازار کشور عزیزمان ایران را به حیاط خلوتی جهت تولیدات خارجی تبدیل کرده است.

وکیلی عنوان کرد:کمتر شاهد هستیم که در عرضه البسه کودک،فرهنگ اصیل و ارزشی ایرانی-اسلامی لحاظ شود و به نوعی طراحی ها و مدهای بکار رفته در لباس های مذکور،اکثرا غربی و غیر ایرانی هستند که فارغ از مخاطرات اقتصادی این عارضه،تهدیدات فرهنگی که به موازات این البسه شکل می گیرد،چالش های موجود را دو چندان می کند.

این فعال اسبق تولید لباس و پوشاک فرزند گانه گفت:بخش قابل توجهی از البسه کودک موجود در بازار،جزو تولیدات ضعیف خارجی محسوب می شوند که با قیمت هایی سرسام آور به والدین کودکان فروخته می شود و متاسفانه نظارت ضعیف در این بخش نیز مزید بر علت شده است تا ریشه یابی دقیق و برخوردهای مقتضی در قبال البسه گران قیمت مذکور به نحو شایسته ای انجام نپذیرد.

وی افزود:با حمایت مجدانه دولت،پیوند هر چه زیاد دانشگاه و مراکز تولیدی،نظارت هدفمند و برگزاری نمایشگاه های مناسب و مطلوب با نشانه عرضه محصولات ایرانی می توان انگیزه فعالان این عرصه را جهت نبوغ،نوآوری و ارائه ایده ها و مدل های ایرانی-اسلامی بیش از پیش تقویت نمود که قطعا حصول این امر،زمینه ساز پیشرفت های بسیاری در بخش مذکور خواهد بود.

علت گرانی لباس کودک چیست؟

وکیلی در پاسخ به سئوال خبرنگار گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان،در خصوص علت گرانی لباس کودک گفت:متاسفانه در سطح عوام این ذهینت وجود دارد که به علت کوچک بودن لباس و پوشاک کودک و پارچه مصرفی کمتر در مقایسه با البسه بزرگسالان،پس لزوما باید البسه اشاره شده است با قیمت ارزان تری عرضه شود.

وی افزود:در صورتی که اساسا کیفیت و مواد اولیه البسه کودک،متفاوت از پوشاک بزرگسالان است،زیرا لطافت پوست کودک ایجاب می کند تا پارچه و الیاف استفاده شده است در البسه کودک به مراتب از کیفیت هر چه مطلوب تری برخوردار باشد.

این فعال اسبق در حوزه تولید البسه کودک گفت:از سوی دیگر دوخت و برش لباس کودک از ظرافت های خاص به خود برخوردار است که به دنبال آن هزینه تمام شده است را اوج می برد.

وکیلی در آخر یادآور شد:البته بنده،منکر بعضی سوءاستفاده ها در عرصه مذکور نیستم و متاسفانه با وجود دلایل منطقی که جهت اوج بودن قیمت لباس فرزند گانه وجود دارد،لذا بعضا مشاهده می شود که قیمت ها و قیمت های تعیین شده است فراتر از واقعیت های موجود است که می طلبد با شدت یافتن نظارت ها و حمایت از تولید کنندگان داخلی،اقدامات مورد نیاز و مقتضی جهت مهار و کنترل قیمت های سرسام آور در این عرصه در دستور کار قرار گیرد.

انتهای خبر/

واژه های کلیدی: بازار | پوشاک | اقتصادی | لباس کودک | صنعت پوشاک | عرصه نساجی | محصولات ایرانی | حمایت از تولیدکنندگان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog